30 Haziran 2013 Pazar

Bali kullanımı nasıl anlaşılır

Bali kullanımında diğer uyuşturucular gibi etkileri vardır. En önemli belirtisi ise kokudur.
Bir çok uyuşturucu kullanımı, siz evdeyken kullanan kişinin arka odada bile uyuşturucuyu kullanması şeklinde olabilir. Bu durumu fark etmezsiniz bile. Fakat bali, tiner gibi maddelerde kullanıldığı alanlarda yoğun kokular bırakırlar. Bu fark etmenizi sağlayacak en temel etkendir.

Eğer çalışıyorsanız eve geldiğinizde alışılmışın dışında kokular duyuyorsanız (bu sadece bali, tiner kokusu değil, bu kokuları bastırmak için yoğun parfüm, oda spreyi kullanımı, sonuna kadar açık pencere ve kapılar) şüphelenmeniz için size bir neden verebilir.

Kıyafetlerdeki lekeler, izler. Kıyafetin belli yerlerindeki renk kayıpları, lekeleri çıkarmaya yönelik ovuşturma, silme vb. işlemler sonucu oluşabilecek yıpranmalar. Daha çok uzun kollu kıyafetlerin kol ağızlarında lekeler bulunabilir.

Yeni kıyafetler duruyorken, şüpheli kişinin dışarı çıkarken ya da yalnız kaldığında aynı kirli, lekeli, eski kıyafetleri tercih etmesi (yeni kıyafetlerde yeni lekelerin, izlerin oluşmasını önlemek için)

Kıyafetlerdeki nedensiz kaybolmalar, eksilmeler.

El ve yüzde (dudak, yanak, çene bölgesi, bıyık ve sakallarda) yapışkan izleri.

Sizden uzaklaşma, yalnız kalmak isteme ya da hep dışarıda olmak isteme.

Ağız kokusu anlaşılacak diye, öpüşmekten kaçınma yakın tensel temas kurmamak istemesi

Keyif durumunda ani ve belirgin değişikliklerin düzenli olarak oluşması

Uyku ve sersemlilik halleri (doğru cümle kuramama, basit cevaplar verememe, basit cümleleri anlamama)

Bulunulan mekanda, muhtelif yerlerde yapıştırıcı tüpleri, kullanılmış poşetler bulma

Okula düzenli gitmeme, notlarda düşüş, ödevleri tamamlamak istememe, motivasyon kaybı

Evden para ve ya eşyaların kaybolması

Abartılı kişisel bakım, uyku ya da tam tersi kendi ile ilgilenmeme, az uyuma

Sosyal aktivitelere, hobilere, spora ilgi azalması.

Yalan söylemelerdeki artış, şüpheli ve kaçamak hareketler.

Yukardaki yazılan belirtiler genel durumlar olup bir ve birden fazlasının şüphelide oluşması şüphelerin yoğunluğunu arttırabilir. FAKAT unutulmamalıdır ki yukardaki bazı durumlar ergen-genç insanlarda uyuşturucu kullanımı olmadan da görülebilir. Böyle bir şüpheniz varsa hemen kanıya varmadan daha dikkatli gözlemler yapmalısınız.

10 yorum:

 1. Birsey sorucam reis,bu bali kokusunu nası geçiriçez ya millet yanımda benden daha çok çekiyor ben yarım tüp astarıyorum 3 gunde zor geçiyor bi çozum bul şu sıralar cekemıyorum ama bi geçirebilsem çok iyi olucak o kokuyu ne yaptıysam olmadı arkadaşlarımın yanına sevgilimin yanına gidemiyorum

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sarımsaklı yoğurt ye 1 günde geçiyor kokusu 8-9 senedir çekiyorum, sarımsak çözüyor olayı

   Sil
 2. Geçmiyo kodum geçiremezsin

  YanıtlaSil
 3. merabalar bu sorun nasıl aşılır acaba. bi kaç seçenek kardeşim adına uyuyor eve geç gelip üzerinde ve agzında igrenç kokular var defalarca uyarmama ragmen yalan söyluyor.. işe gidiyorup deyip aksam gec geliyo bu koku ne dedıgımde de slikon kokusu çalısıyorum dıyo yardımcı olun lutfen bunun içinn ne yapmam laım va geçirmek içinn..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sinirli ve kaçamak cevaplar veriyor ise, kıyafetleri üzerinde, özellikle uzun kollu kıyafetlerin kol ağızlarında yapıştırıcı lekeleri var ise el parmak uçları ve el üzerinde kirden birazdaha farklı deri soyulmuş ya da sümük benzeri kalıntılar oluyorsa şüphelerinizde haklı olabilirsiniz. Direk sormayın pek bir işe yaramaz. Siz veya aile bireyleriniz mümkün olduğunca beraber vakit geçirmeye çalışın. Yanınızda çok kalmıyor ve bir an önce sizlerden uzaklaşmak istiyorsa bilmenizi istemediğiniz şeyler yapıyor olabilir. Mümkünse arkadaşlarını tanımaya çalışın. Arkadaşları ile dost olun. Belki zaman içinde onlar kardeşinizin durumu hakkında size daha doğru bilgiler verebilirler.

   Sil
 4. Anılarını anlat abi ya yeni başlık aç lütfen

  YanıtlaSil
 5. Bali Kokusu Ancak Şöyle Geçer 3 diş sarımsağı ağzınızda güzelce çiğneyin ve 5 defa solucan ın yarısı büyüklüğünde diş macununla dişlerini fırçalarsan hiç bişey kalmaz

  YanıtlaSil
 6. Geçmez en etkili yolu vicks denen merhemi kaynar suya atın aynı bally çeker gibi poeşint içine dökün 7-8 dakika çekin hem koku gider hemde solunmular açılır :)

  YanıtlaSil
 7. Dün bali çektim. Yine bilmiyormuşcasına satıcıya "kafamı yapıyormuş bilmiyordum valla bişey yapıştıracaktım ben" dedim de bıtım bu numaralardan adamda anladı artık. Gidipte bali çekcem bana bali sat diyesim var artık

  YanıtlaSil
 8. Sude bende ayakkabıcıda çalışıyorum çaktırma :D

  YanıtlaSil